Welcome



MAPP is a community arts and music event that takes place in the Mission for
11 years. MAPP is always the first
Saturday of the month every two months.
MAPP is always free. Mapp will be encompassing
over 14 venues as well as
public spaces, street corners, bart stations, cafes,
bars, taquerias,
homes all over La Mission. The event features taking common

spaces and for one orchestrated beautifully chaotic evening,
transforming
them into whatever we want including free
live music,
Spoken word, Performance art, Film screenings,
BBQ's,
garage sales, unorthodox conversations and happenings.


NEXT MAPP
Saturday June 4th

#Standing In Solidarity With The #FRISCO5 
-COMPLETE PROGRAM-

1. La Casa de los Sentidos
2649 Folsom st at 22nd st
Curator: Luis Vasquez Gomez
2:00-5:00pm: Mission Stoop Fest (Music & performance)
3:00pm IntegrArte (Science activities for children)
6:00pm Smoke Dance by Steph
7:00pm Fire Ceremony (La del Estribo)
7:30pm Thelma Flores (spoken word)
8:00pm Trovador Cosmico (music from other galaxies)
8:30pm Wolff from Ciudad Juarez (bossa nova, folk & rock)
9:00pm Makru (Rumba flamenca, cumbia, ska)
9:40pm Banda Sin Nombre (World folk music)
10:20pm Bicicletas por la Paz (world music)
11:00pm Makondo (Cumbias and more)
11:40pm Conjunto Clarion (World Dance Music)


2. The Secret Garden/ El Jardin Secreto
Harrison St. between 23rd & 24th
Curators: Sofia Elias & Windsong
6:45 - Blessing by Jorge Molina
7:00 - Francisco Herrera: Canciones de Comunidad
7:30 - Manos Lindas ft. Sofia Elias (Poetry & Bass)
7:45 - Jackie Ramos & Andre Mateo Shock (Poetry & Jazz Funk)
8:15 - Shane Zalidivar: (Drag Performance)
8:30 - Trio Cambio
Visual Exhibition: "Call to Action Art" Banners by Community Activists


3. Pathos-on-Harrison
2754 Harrison(Btwn 23rd and 24th ST)
Curators: David Kubrin and Jorge Molina
9:30-9:45 Invocation and Intro
9:45-10:00 Jorge Molina (music interlude)
10:00-10:15 David Kubrin (poetry & storytelling)
10:15-10:45 Monica Fimbrez and Soul y Agua (musica)
10:45-11:00 Lynn the poetess
11:00-11:30 Warike (musica pa bailar y pensar)
11:30-12:00 Dina Zarif and Marcus Shelby
Visual art by Matin Revolo
Drinks and food by Denhi


4. La Floridita Event Hall
710 Florida Street @ 19th (2nd Floor - entrance via Florida Street elevator)
Curator: Jessica Anne Hendrick
5:45-6:30PM Rumbahía (Rumbita Flamenca pa' el corazón)
6:40-7:20PM Diego Ardila (Electronic, Cumbia, Pop)
7:30-7:50PM Kid Klout, Kurt "Kurbie" Brodie, and Thozgyz (Hip-Hop)
8:00-8:20PM Cre8 London (Hip Hop, Poetry, Soul)
8:20-8:50PM Charity Clay (Hip Hop, Soul, Vanguard)
9:00-10:00PM LA GENTE (Cumbia, Reggae, Hip-Hop)
Screen-printed Art and Apparel by Phantom Nature
Culinary Art and Refreshments by La Floridita Culinary Academy



5. Acción Latina's Juan R. Fuentes Gallery
2958 24th St @ Harrison
Curator: Jesus Varela
6:00-6:30 - Joshua Tazman (Jazz/Soul/Pop)
6:40-7:15 - Maya Hall (Singer-Songwriter)
7:25-8:00 - Ethan Cooper (Americana/Singer-Songwriter/High Class Troubadour)
8:10-9:00 - Clarion Crew (Guajira Mission/Cumbia Sonero)
“Visual Tribute: A Dialog with Cesar,” an exhibition by Juan R. Fuentes



6. MCCLA Upstairs in the Inti Raymi Gallery
2868 Mission @ 25th
Curator : Andreina M.S.
7:00-7:40 Mothers Fathers Sisters Brothers (Alt Folk)
7:45-8:25 Alzara of Brother Spellbinder (Cabaret-folk Dream Pop)
8:30-9:10 David Starlight* (Soul Folk de EEUU)
9:15-9:55 Eileen Torrez (Honey-tinged Rock)
10:00-10:40 The Native Union (Native Rock African Folk)
"La Puerta en el Puente del Tiempo" - Visual Art by Carlos Loarca and Betsie Miller-Kusz


7. Precita Eyes Mural Arts & Visitors Center
2981 24th St.
Curator: Susan Cervantes
7:00–8:00 Banda Sin Nombre
8:00-9:00 Rumbalia (Rumba para el corazón)
9:30-10:30 Bloodflower (percussion, keyboard), Drift (acoustic bass)
Studio mural painting and drawing activities


8. Mission: Home
1086 South Van Ness @ 22nd
Curator: Duygu Gun
5:00-5:20 Chris Mendoza (Jazz, Folk, Pop)
5:30-5:50 Tommy P (Americana, Folk, Urban storyteller)
6:00-6:20 Samuel Cohen (Toe-tapping Acoustic with a Beat)
6:30-6:50 Semih Yanyali 'Unfiltered' (Cosmic elecronica, world, experimental)
7:00-7:10 Marien Villafaña (Poetry)
7:15-8:15 Maisha Lani (Melodic mermaid folk)
8:30-9:20 Vadalma (Hungarian Village Folk Songs)
9:30-10:30 Chicken Mama (Acoustic Cuddle Folk)
10:30-11:30 Joe Caplow (Boot Stompin Indie Folk)


9. AREA 2881
2881 23rd Street @ Florida
Curator Carl Pisaturo
8:00-Midnight: LuminoKinetic Sculpture


10. Revolution Cafe
3248 22nd Street
Curator: David Stark
9:00-Midnight: Night Animal (Live Music)


11. Artillery AG
2751 Mission @ 24th
Curator: Alexa Treviño
7:15-7:50 Maria Jose Montijo
8:00-8:50 Soul y Agua
9: 00-9:45 Tranquilo Loco